Relacja

Po zeszłorocznym sukcesie wszyscy długo oczekiwali na ten dzień, dzień w którym rozpocznie się najważniejsza i najbardziej prestiżowa imprezy w branży DJ’skiej - XXIX Mistrzostwa Polski DJ’ów Pioneer DJ Championship 2011. W dniu 10 Listopada w niewątpliwie największym klubie w Polsce o godz. 12:00 rozpoczęło się potwierdzanie udziału, obieranie reklamówek z przygotowanymi gadżetami (między innymi smycz i T-shirt z najnowszej kolekcji DMC oraz T-shirt i smycz Pioneer’a). Wszystko przebiegało szybko i sprawnie „jak w książkach jest napisane”. Jedynie DJ’e się spóźniali J co wymusiło przesunięcie startu pierwszego DJ’a. Nie mniej organizatorzy punktualnie o 14:00 rozpoczęli imprezę omawiając szczegóły samego konkursu. Wracając do klubu, jest co prawda położony na obrzeżach Krapkowic. Ma cztery sale taneczne w tym dwie - piętrowe wielkości samodzielnych dużych Klubów. Wyposażony w sprzęt najlepszych marek i w dodatku ci pracownicy. Nowa (dobudowana w tym roku) restauracja ze smacznym jedzeniem za bardzo przyzwoite pieniądze to jest to, czego mogą pozazdrościć nawet uznane za najlepsze kluby w Polsce. W roku ubiegłym organizacja Mistrzostw była perfekcyjna, a współpraca układała się tak dobrze, że zarówno organizatorzy jak i właściciel klubu, Pan Krystian Linder chętnie podjęli współpracę i w tym roku.

Nie znam klubu o tak dużej powierzchni dostępnej dla publiczności. Sam parking na samochody posiada prawie trzy tysiące miejsc (wszystkie w piątek były zajęte a przecież kierowca nie przyjechał sam). Parking to jedna z wielu zalet Discoplex A4 - nie ma problemu z dojazdem i zaparkowaniem jak przy klubach w wielkich aglomeracjach miejskich. Co prawda w dużym mieście można dojechać komunikacją co jest wygodne dla spożywających alkohol, ale jednak mogą wystąpić problemy z powrotem. Jak było widać jednak opcja własnego transportu jest bardziej popularna wśród młodych ludzi (a przy Discoplex A4 nie ma problemu z parkowaniem auta). Wchodząc na główną salę, gdzie miały się odbyć eliminacje, DJ’e doznawali zaskoczenia. Na scenie była scenografia która sprawiła, że DJ’e poczuli się jak na Uroczystej Gali z okazji wyboru jedynego i tego najważniejszego DJ’a - Mistrza Polski DJ’ów 2011 (a nie jak przez ostatnie parę lat na zwykłych zawodach DJ-ów. Trzeba przyznać, że organizator DEEJAY mix club stanął na wysokości zadania i poziom organizacyjny w tym roku był najwyższy od 13 lat. Zrozumiałe jest zatem, że DJ Union przyznał Patronat Honorowy właśnie najlepszym, stając się współorganizatorem Gali Mistrzostw.
Na scenie były przygotowane dwa stanowiska dla startujących. Na każdym stały po dwa odtwarzacze CDJ-850 i mikser DJM-800 i dwa gramofony TTX-1. Dodatkowo na jednym stanowisku podłączony był Traktor Scratch Pro. Przesłuchania DJ’ów przebiegały bardzo sprawnie. Ze 196 DJ’ów, którzy zgłosili się na początku - swój udział zadeklarowało 114. Jednak w ostateczności wystartowało 46 zawodników. Przesłuchania (z krótką przerwą dla Jury dla załatwienia własnych potrzeb) trwały do 21:30. Po części przesłuchań eleminacyjnych rozpoczęła się część bardziej „rozrywkowa” i integracyjna. Można było już „uderzyć” do baru J , wymieniać swoje poglądy, sugestie, spostrzeżenia oczekując na występ gwiazd wieczoru. Przed publicznością wystąpili DJ V_Vivaldi, DJ Suhy, Dirty Rush oraz rewelacyjny duet z Francji Nycer feat. Deeci. W tym roku zapraszanie gwiazd na Mistrzostwa leżało po stronie Klubu. Postanowiono zatrudnić gwiazdę, która zdobyła już dużą popularność wśród polskiej publiczności i obecnie jest często zapraszana do wielu klubów w Polsce. Duet Nycer i Deeci robią niesamowite show i są w chwili obecnej chyba najlepiej akceptowani przez publiczność. Impreza integracyjna trwała do samego rana i to dosłownie ponieważ schodząc na hotelowe śniadanie, koledzy jeszcze „urzędowali”.

W dniu następnym o magicznej dacie 11.11.11 zaplanowano spotkanie DJ’ów z Szefami dwóch najbardziej prestiżowych organizacji: DEEJAY mix club’u i DJ Union. Spotkanie krótkie, organizacyjne na którym nie poruszano kwestii „Prawa Autorskiego”. Prezes DJ Union poinformował o nadaniu niektórym DJ’om godności nazwanej „Exlusive DJ” oraz o ochronie prawnej przez Kancelarię Adwokacką. Rozdał członkom Stowarzyszenia specjalne Informacje Prawne zawierające kontakt do mecenasa i Artykuły Prawne, które mogą okazać w razie kontroli. Rozmawiano również o problemie promocji polskich producentów muzycznych. Wspólnie uzgodniono, że żeby promocja odniosła swój skutek, nowo wyprodukowany utwór powinien trafić do jak największej ilości DJ’ów w tym samym czasie. Stosowanie tak zwanego „exlusive” ograniczającego promocję w pewnym czasie jest działaniem na szkodę polskich producentów. Nie rozwiązanym została kwestia: co powoduje, że polscy producenci zgadzają się na taki „exlusive”, dając swoją produkcję do małego klubu płytowego samemu świadomie ograniczając dostęp do tej produkcji DJ’om należących do dwa razy większego klubu płytowego. Po tym krótkim spotkaniu zaproszono wszystkich obecnych na „Warsztaty Pioneer’a” połączone z poczęstunkiem. Na Sali głównej na parkiecie ustawione były cztery stanowiska ze sprzętem firmy Pioneer. Obok ustawiony został szwedzki stół z pięknie przystrojonymi półmiskami z wyśmienitymi potrawami. Na scenie dwie zasłonięte ekspozycje. Wszystko wyglądało jakby za chwilę miał odbyć się jakiś wytworny bankiet z pokazem mody czołowego projektanta. Jak się okazało pod zasłoną znajdowały się premierowe urządzenia Pioneer’a: DJM-250 oraz DDJ ERGO, które zostały odsłonięte z pełną ceremonią przez przedstawiciela firmy Flash Professional z Krakowa, która przygotowała warsztaty. Głos również zabrał przedstawiciel Firmy Pioneer w Polsce, Pan Maciej Prorok. Po premierowym odsłonięciu miksera i kontrolera, Trzykrotny Mistrz Polski DJ Suhy zaprezentował możliwości techniczne CDJ- 2000 i DJM-900 Nexus, a DJ’e mogli testować tak premierowe urządzenia ale także CDJ-2000, CDJ-900, CDJ-850, CDJ-350, DJM-900, DJM-800, DJM-700 , monitory S-DJ i słuchawki HDJ-2000, HDJ-1000 i HDJ-500.

Wieczorem, zgodnie z czasem (o godzinie 21:30) Prezenter Telewizji ESKA TV, znany miedzy innymi z takich programów, jak „Hity na czasie” czy też „Impeska” – DJ Jankes rozpoczął oficjalnie Finał XXIX Mistrzostw Polski DJ’ów 2011 Pioneer Championship. Jankes ogłosił listę osób startujących w eliminacjach, którzy zakwalifikowali się do finałowych zmagań o najważniejszy dla DJ’a tytuł - jedynego uznanego - Mistrza Polski DJ’ów 2011.
Finaliści zostali zaproszeni na scenę w kolejności w jakiej mieli startować:

Maciej Rompski (DJ Marshall), Białystok Michał Szymański (DJ SOPRAN), Konin Dawid Szawerna (Dave’O), Rydułtowy Adam Cyzman (C-TITE), Toruń Paweł Hetman (DJ NAMTEH), Kraków Michał Stodtko (QIU), Tarnów Opolski
Daniel Bromma (DJ PHOBIA), Kąty Opolskie

Prowadzący również zaprosił na scenę Jury w składzie:

Przewodniczący Jury :

 1. Robert Sroczyński – Prezes Polskiego Stowarzyszenia - DJ Union (nie oceniający uczestników)
 2. Mariusz Duma - Prezes DMC - Honorowy Juror (nie oceniający uczestników )
 3. Krystian Linder – wieloletni DJ, właściciel klubu Discoplex A4
 4. Miaciej Prorok – Przedstawiciel Pioneer’a w Polsce

Uczestników oceniać mieli również zawodowo czynni DJ’e, cenieni w środowisku i cieszący się bardzo dużą renomą i autorytetem.

 1. Robert Gorsiak - DJ Omen exlusixe rezydent „Arena Team” III v-ce Mistrz Europy DJ’ów w Berlinie i finalista Mistrzostw Europy w Londynie.
 2. Waldemar Wojtczak - DJ V Valdi – agencja „Sound Trade”, organizator eventu ELECTROCITY
 3. Piotr Suchocki - DJ Suhy – Trzykrotny Mistrz Polski - Rezydent klubu „Magic” w Krzyżanowicach
 4. Bartosz Piekarski – DJ One Brother – Rezydent klubu „U Papy Musioła” Opole, Mistrz Polski DJ’ów 2001
 5. Bogusław Brewka Brewczyński – DJ Brewka – Juror techniczny, Dyrektor Muzyczny Klubu „Faust” Kraków , zarząd PSPM-DJ Union
 6. Michał Bisaga - DJ Ciupaq – Flash Professional – kontroler multimedialny (nie oceniający uczestników)
 7. Bogusław „ Cegła” Ceglarski – DJ Bodzio – Mistrz Polski Prezenterów Dyskotek, organizator Mistrzostw Polski Plażowych Prezenterów, zarząd PSPM-DJ Union
 8. Dariusz Odrzywołek – DJ Alex Red - formacja „Komodo”, organizator Miss Club Poland, Rezydent klubu „Moderna” Dębica
 9. Andrzej Adamski - DJ Edy – Rezydent i Manager „Club 139” Śmigno, Organizator DJ Meetingu
 10. Artur Szczerbaniewicz – DJ Toxic Noiz – MTD Agency
 11. Konrad Grela – DJ Dirty Rush - producent muzyczny i re-mikser, między innymi „Super Bomb”, „Heart Of Sou”.
 12. Paweł Labrentz – DJ Dervish - Największy polski producent muzyki dla „ Ministry of Sound” czy „ Hed Kandi”

Jurorzy już na wstępie ustalili, że ponieważ na początku imprezy jest jeszcze mało gości więc, żeby szanse były wyrównane - to przy ocenie startujących nie będą brali pod uwagę reakcji publiczności.
Po zaprezentowaniu swoich bloków muzycznych przez pierwszych trzech zawodników wystąpił dla gości DJ Omen a następnie do konkursu przystąpił broniący swojego tytułu z ubiegłego roku DJ C-Tite, który do Finału jako broniący tytułu został zakwalifikowany bez udziału w eliminacjach. Po zakończeniu prezentacji wszystkich konkursowych bloków muzycznych Jury udało się na obrady. W tym czasie na scenie pojawił się oczekiwany przez publiczność TEDE dając mini-recital i robiąc niezły melanż.
Zliczanie punktów poszło bardzo sprawnie. Werdykt dotyczący pierwszego miejsca był zdecydowany i bezsporny. DJ Phobia z prawie pięćdziesięcio procentową przewagą (z różnicą punków 31-17) zdystansował kolejnego DJ Namteha, a trzeci DJ C-Tite otrzymał od Jury 16 pkt.
DJ Phobia otrzymał tytuł dwudziestego dziewiątego Mistrza Polski 2011 otrzymując pamiątkową „Złotą Płytę” ufundowaną przez DEEJAY mix club i zgarniając nagrodę główną: 2 x CDJ-900, DJM-900, EFX-1000 i HDJ-1000 (złote) ufundowane przez Firmę DSV- przedstawiciela na Polskę marki PIONEER. Nagrodę wręczył przedstawiciel Pioneer’a Pan Maciej Prorok. Za zajecie drugiego miejsca DJ Namtech otrzymał tytuł pierwszego Vice Mistrza Polski 2011, Złote Słuchawki marki Pioneer HDJ-1000 od DSV, kolumny aktywne L1 compact marki Bose od Flash Professional , słuchawki AERIAL7 od Lauda Audio, abonament Klubu Płytowego od DMC. Za zajęcie trzeciego miejsca DJ C-Tite otrzymał tytuł II V-ce Mistrza Polski 2011, Złote Słuchawki marki Pioneer HDJ-1000 od DSV, monitory marki Alesis M1 Active i słuchawki AERIAL7 od Lauda Audio, Abonament Klubu Płytowego od DMC. Wszyscy dostali również upominki płytowe od Firm Fonograficznych (tu szczególne podziękowania dla Magic Records i Universal Music Polska).

Po wręczeniu nagród przed publicznością zaprezentował się duet z Niemiec - Miami Rockers, bawiąc publiczność przez dwie godziny i stając się ich ulubieńcami.

Podsumowując: w całej historii jeszcze nie było na tak wysokim poziomie profesjonalnie przygotowanych Mistrzostw. Również dało się zauważyć, że poziom startujących był wyższy niż w ostatnich latach a i nagrody w tym roku były zachęcające. Całość nieskromnie mówiąc po raz pierwszy od kilku lat odzwierciedla znaczenie i rangę nadając ważność dla tytułu Mistrza Polski DJ’ów.

Na koniec należą się podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli przy tworzeniu tej niepowtarzalnej imprezy. Nie sposób wymienić wszystkich, ale przekazujemy specjalne podziękowania dla Pana Maćka Proroka, Krystiana Lindera, Robika i LDJ’a Adama, DJ Suhego , DJ Union oraz wszystkich sponsorów i patronów medialnych.

discoplexA4.pl